Książki, książki dla kobiet

Powieść niczym dzieło malarskie

Włoski nauczyciel” autorstwa Toma Rachmana opowiada o sztuce malarskiej, a także o jednym, z pozoru nieistotnym ludzkim żywocie. Precyzyjna i skomplikowana struktura tej powieści przywodzi na myśl konstrukcję najważniejszych dzieł malarskich.  Inspiracją do książki została bujna biografia Pabla Picassa, a fani innego artysty – Johna Irvinga – również powinni sięgnąć po „Włoskiego nauczyciela”. Jednak także ci, którzy nie są ze sztuką za pan brat powinni sięgnąć po tę powieść. Jest to bowiem historia wywołująca kalejdoskop emocji oraz prezentująca trudną do opisania atmosferę rzymskich uliczek lat sześćdziesiątych.

Przekleństwo czy błogosławieństwo?

Główny bohater „Włoskiego nauczyciela” –  Pinch jest synem pewnego geniusza. Fakt ten jest dla niego przywilejem, ale i pewnego rodzaju przekleństwem. Jego ojciec to przecież Bear Bavinsky jeden z ostatnich amerykańskich klasycznych malarzy, którego ambicja i perfekcjonizm pcha do umieszczenia swojej twórczości w największych muzeach na szerokim globie. Bear może być świetnym obserwatorem, gdy chodzi o sztukę, ale nie potrafi zauważyć własnego dziecka. Dlatego Pinch nieustannie toczy walkę o uwagę ojca oraz usamodzielnienie się. A Bear to taki artysta, który dla twórczości potrafi poświęcić wiele. Gdy maluje nic innego się dla niego nie liczy – ani jego syn, ani świat zewnętrzny, a nawet szesnaścioro innych jego potomków, porozrzucanych po całym świecie. Czy jest sens walczyć o uwagę takiej osoby? A może Bear i tak nie jest zdolny do miłości? Czy to co dziedziczymy po rodzicach, musi przesądzić o naszym przyszłym losie? Czy jest możliwe oderwanie się od błędów naszych przodków?

Więcej o twórczości Toma Rachmana

Warto jeszcze pomówić o autorze „Włoskiego nauczyciela”. Tom Rachman to urodzony w 1974 roku angielski pisarz. W altach dziewięćdziesiątych pracował w Paryżu dla takich czasopism jak „The Associated Press in New York“ oraz „International Herald Tribune“. Pracował tam na stanowiskach dziennikarza, redaktora i reportera. Jego literackim debiutem stała się powieść „Niedoskonali” –  szalona historia szefów, dziennikarzy i redaktorów pewnego anglojęzycznego czasopisma, które próbuje utrzymać się na powierzchni, zagrożone wszędobylskim Internetem. Powieść wkrótce pokazuje, że osobiste przeżycia, problemy i perypetie dziennikarzy mogą być bardziej interesujące od najgłośniejszych nagłówków i artykułów na pierwszych stronach gazet. Tom Rachman obecnie zamieszkuje w swoim rodzinnym mieście, czyli Londynie i prawdopodobnie planuje już pracę nad kolejną powieścią, którą będzie „The Rise and Fall of Great Powers”.